Novinka

Hypotéka krok za krokem aneb návod jak na to

Hypotéka krok za krokem aneb návod jak na toJednoduchých 9 kroků Vás provede světem hypoték. Ujasníte si tak, jaké parametry jsou pro Vaši hypotéku ty nejdůležitější.

Krok 1

Velké rozhodnutí: koupíme nebo postavíme dům (byt, chatu apod.).

Co by mělo následovat? Srovnat si v hlavě svoje osobní, rodinné plány do budoucna a ujasnit si své finanční možnosti. Vždy počítejte s tím, že je vhodné mít nějakou finanční rezervu pro případ nouze. Výši splátky si snadno zjistíte na webových kalkulačkách. Nezapomeňte, že s nemovitostí jsou spojeny další náklady: teplo, elektřina, voda, odpady, pojištění, doprava do práce apod. Pokud to nemáte zcela ujasněno, zkušený poradce Vám pomůže. Já, osobně se snažím vždy hledat řešení s ohledem na konkrétní situaci klienta.

Krok 2

Ujasnit si základní parametry hypotéky:

Kolik jsem schopen/schopna měsíčně splácet a s tím související dobu na kterou si chci hypotéku vzít. Nedoporučuji jít cestou extrémů, tedy buď co nejnižší splátku až do mých 70 let, nebo naopak opačný extrém – hypotéku chci splatit co nejrychleji i za cenu velmi napjatého měsíčního rozpočtu. Pak stačí i drobný výpadek příjmů či nečekaný výdaj a můžete se snadno dostat do problémů. Jakou fixaci hypotéky budu požadovat - 1,3, 5 nebo více let?

Například: kupuji si startovací byt, časem budu plánovat rodinu a bude tu potřeba byt prodat a koupit něco většího. Pak bych určitě nevolil fixaci delší než 3 roky, popřípadě hledal variantu s možností předčasného splacení. Opačná situace - rodina s dětmi si pořizuje rodinný dům a bude mít zájem si současnou nízkou sazbu zafixovat spíše na delší období.

Možnosti mimořádných splátek – hodně populární požadavek, ale uvědomte si, že tato služba je placená a bance jí platíte dopředu, i když ji nakonec nevyužijete. S analýzou a volbou parametrů Vám opět rád poradím.

Krok 3

Dříve než půjdu podepsat někam rezervační smlouvu a platit zálohu velmi doporučuji po domluvě s poradcem podat do vybrané banky předběžně žádost o úvěr, kdy Vám banka sdělí, zda, pokud se týče Vás a Vaší bonity, Vám hypotéku může poskytnout. Vyvarujete se tak nepříjemných překvapení v podobě zapomenutých záznamů v registrech dlužníků, které mohou být buď důvodem k zamítnutí úvěru, nebo signálem, že je nejprve třeba řešit tento problém. Předběžný výběr banky a podání žádosti s Vámi rád proberu a vše vysvětlím.

Krok 4

Pokud je předběžné posouzení v bance kladné, což trvá obvykle maximálně 24 hodin, můžete s klidnější duší podepsat rezervační smlouvu na nemovitost a složit zálohu.
Přesněji – nemusíte, ale pak zase riskujete, že Vámi vyhlédnutá nemovitost bude mezitím prodána jinému zájemci.

Krok 5

Definitivní výběr banky – v mezidobí mohly některé banky vyhlásit akční slevu apod. Kompletace podkladů pro banku - nejnáročnější etapa, co mohu, vyřídím za klienta. Tato etapa může být časově poměrně náročná, zahrnuje kompletaci podkladů k žadateli i k objektu úvěru, popřípadě zástavy, vyřízení podkladů pro vypracování znaleckého posudku.

Krok 6

Schvalování úvěru v bance: Tato etapa může probíhat v řádu dní nebo i týdnů dle banky. Já jako poradce v tuto chvíli často bombarduji banku urgencemi, banka si dovyžaduje někdy dodatečné podklady, vyjasňují se některé detaily, na poslední chvíli se upravují texty. Budu Vám v těchto, často komplikovaných situacích, asistovat, řadu věcí vyřídím za Vás.

Krok 7

Hypotéka je schválena: „Hurá“.

To ještě nevíte, že jste sice absolvovali nejnáročnější část procesu, ale spousta toho ještě zbývá. Teď je třeba zkoordinovat časově i místně takové drobnosti, jako jsou: podpis úvěrové smlouvy, zástavní smlouvy (u prodeje jí obvykle podepisuje prodávající), kupní smlouvy, obvykle i smlouvy o úschově peněz. Zkontrolovat, aby podmínky výplaty peněz z banky byly v souladu s podmínkami v kupní smlouvě, dodat bance všechny podklady, které banka dle úvěrové smlouvy požaduje. To znamená například podat Zástavní smlouvy na katastr, zajistit správné ověření podpisů, ohlídat, kde potřebujete originály s ověřenými podpisy, kde stačí kopie a spoustu dalších “drobností“. Ale nemusíte se bát, tohle už je moje práce.

Krok 8

Tak teď nastává konečně závěr celého maratonu. Smlouvy podepsány, banka odesílá peníze. Konečně se můžeme stěhovat?? Jak kdy, tady už záleží na podmínkách, jaké jste si s prodávajícím domluvili.

Krok 9

Začínáte splácet hypotéku, banka si většinou peníze stahuje inkasem, takže se jen musíte hlídat, aby na Vašem účtu byly dostatečné prostředky na splátku.

A pokud chcete vědět více, doporučuji sjednat si osobní schůzku.

Těšíme se na Vás.

Vypracoval: Ing. Pavel Aron

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace